Zazwyczaj decydując się na dietę odchudzającą nastawiamy się na rygorystyczne liczenie kilokalorii. Na początku stosowania diety często mamy bardzo dużą motywację do działania i z niecierpliwością oczekujemy pierwszych efektów. Nastawiamy się na możliwie jak najszybsze efekty odchudzania w jak najkrótszym czasie. Jednak czy takie podejście do diety faktycznie przyniesie oczekiwane rezultaty?

Motywacja do zmiany nawyków żywieniowych jest bardzo ważna. Bez konkretnego celu może być nam trudno trzymać się ścisłych reguł i zmieniać swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Jednak sama motywacja to nie wszystko. Powinniśmy sobie uświadomić, że tak naprawdę najlepsze rezultaty przyniesie zmiana nawyków żywieniowych, która zostanie z nami zdecydowanie dłużej niż na najbliższy rok.

Podejmując decyzję o przejściu na dietę redukcyjną pamiętajmy o odpowiednim nastawieniu – nie koncentrujmy się na słowie „dieta”, a zwróćmy uwagę na długotrwałą zmianę nawyków żywieniowych.

Czy dieta 1500 kcal będzie idealna dla każdego?

Decydując się na zmianę nawyków, która ma doprowadzić do redukcji masy ciała powinniśmy zwrócić uwagę na ilość spożywanych kilokalorii. Nie ma jednej uniwersalnej ilości kilokalorii dla każdego kto decyduje się na redukcję masy ciała. Dieta 1500 kcal (czy 1800 kcal czy też więcej) nie będzie idealnym rozwiązaniem w każdym przypadku - bo nie ma jednego przepisu na dietę odchudzającą.

Pierwszym krokiem przy planowaniu diety redukcyjnej jest poznanie swojego zapotrzebowania kalorycznego. Dzięki temu będziemy mogli ustalić ile kcal powinna zawierać nasza dieta, aby doprowadzić do deficytu kalorycznego. Czyli do stanu w którym dostarczamy mniej kilokalorii niż jest zużywane.

Aby dobrać odpowiednią kaloryczność diety powinniśmy zacząć wyliczenia swojego indywidualnego zapotrzebowania na energię. Na nasze całkowite dzienne zapotrzebowanie kaloryczne składają się dwie główne wartości:

  • Podstawowa przemiana materii
  • Aktywność fizyczna

Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne na diecie redukcyjnej?

Pierwszym krokiem do wyliczenia całodobowego zapotrzebowania na energię jest określenie naszej podstawowej przemiany materii, czyli w skrócie PPM. Na wartość PPM składa się suma kilokalorii, które nasz organizm wykorzystuje do pracy wszystkich narządów wewnętrznych, takich jak np. mózg, żołądek czy wątroba. Każdy z łatwością może wyliczyć swoje podstawowe zapotrzebowanie energetyczne podstawiając swoje dane takie jak wzrost, masa ciała i wiek pod wzór Harrisa-Benedicta:

  • Dla kobiet: 655,1+ (9,567 x masa ciała w kg) + (1,85 x wzrost w cm) - (4,68 x wiek w latach) = podstawowe zapotrzebowanie energetyczne (kcal)
  • Dla mężczyzn: 66,47+ (13,7 x masa ciała) + (5 x wzrost) - (6,76 x wiek) = podstawowe zapotrzebowanie energetyczne (kcal)

Pamiętajmy! Stosowanie diet o kaloryczności mniejszej niż Podstawowa Przemiana Materii może doprowadzić do niedożywienia energetycznego i wcale nie musi spowodować spadku masy ciała.

Czy aktywność fizyczna wpływa na nasze zapotrzebowanie energetyczne?

Pamiętajmy, że podstawowe zapotrzebowanie energetyczne mówi nam o tym ile kcal powinniśmy spożywać w spoczynku. Dodatkowo powinniśmy doliczyć jeszcze energię jaką przeznaczamy na aktywność fizyczną, nie tylko tę dodatkową w postaci ćwiczeń, ale również codzienną aktywność jaką mamy w ciągu dnia bez treningu.

Ilość aktywności fizycznej określamy za pomocą współczynnika aktywności, który wygląda następująco:

  • 1,21-1,27 dla osób o siedzącym trybie życia, nie uprawiających dodatkowego wysiłku fizycznego,
  • 1,4-1,5 dla osób dla osób wykonujących pracę siedzącą, wykonujących dodatkowo niezbyt intensywną aktywność fizyczną,
  • 1,6-1,7 dla osób wykonujących pracę wymagającą dodatkowej aktywności fizycznej,
  • 1,8-1,9 dla osób wykonujących pracę stojącą,
  • 2,0-2,4 dla osób wykonujących ciężką pracę fizyczną lub bardzo aktywnych fizycznie

Ile powinnam jeść, żeby schudnąć?

Jeżeli udało nam się ustalić naszą Podstawową Przemianę Materii oraz ilość aktywności fizycznej możemy finalnie wyliczyć ile kilokalorii powinniśmy jeść, aby schudnąć. Żeby obliczyć całkowite zapotrzebowanie na energię potrzebujesz PPM i współczynnika aktywności. Następnie mnożysz je przez siebie:

Podstawowa Przemiana Materii x współczynnik aktywności = Całkowita Przemiana Materii

Od otrzymanego wyniku powinniśmy odjąć 500 - 700 kcal.Taka ilość kilokalorii powinno wystarczyć, aby w zdrowym tempie osiągnąć swój założony cel.

Dla ułatwienia wyliczania odpowiedniej kaloryczności diety redukcyjnej poniżej znajdziesz przykład:

Wyliczamy kaloryczność diety redukcyjnej dla kobiety o następujących parametrach:
● masa ciała:70kg,
● wzrost: 165cm,
● wiek: 35 lat,
● aktywność fizyczna: siedzący tryb życia, dodatkowe ćwiczenia raz w tygodniu PAL = 1,5,

PPM = 1487 kcal – nie zmniejszamy kaloryczności diety poniżej tej wartości.
CPM (PPM*PAL) = 2230 kcal – od tej wartości możemy odjąć np. 700 kcal (aby dieta redukcyjna nie była niższej kaloryczności niż PPM)

Kaloryczność diety redukcyjnej kobiety z podanego przykładu powinna wynosić około 1600 kcal.

Czasami samemu trudno jest nam idealnie wyliczyć kaloryczność diety. Dlatego decydując się na zmianę nawyków żywieniowych zajrzyjcie na BeDiet. Szczegółowa ankieta uzupełniana przy rejestracji pomoże w dobraniu indywidualnej kaloryczności diety. Otrzymanie prawidłowo zbilansowanej diety o kaloryczności dopasowanej do nas może zdecydowanie ułatwić cały proces odchudzania. Jadłospis, który otrzymamy z BeDiet  na pewno pomoże nam w rozpoczęciu zdrowego procesu zmiany nawyków żywieniowych.

Na samym początku stosowania diet redukcyjnych najważniejszym elementem jest wyliczenie dziennego zapotrzebowania na kilokalorie. BeDiet pomoże nam dobrać jadłospis do potrzeb naszego organizmu.

Żeby chudnąć trzeba jeść!

Pamiętajmy, że nadmierne skupianie się na liczeniu kilokalorii nie wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie a co za tym idzie na efekty w trakcie odchudzania. Jednym z najczęstszych błędów żywieniowych jest stosowanie zbyt niskokalorycznych diet, które nie zawsze przynoszą nam oczekiwane rezultaty.

Często koncentrując się intensywnie na założonym przez nas celu popełniamy wiele błędów, które zdecydowanie mogą oddalić nas od marzenia o szczupłej i zdrowej sylwetce. Więcej o popularnych błędach w odchudzaniu przeczytacie w artykule Kasi Szymańskiej: Unikaj tych błędów i schudnij zdrowo!

Ważne jest, aby wyliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie na kilokalorie i starać się przestrzegać tych założeń. Jednak nie narzucajmy sobie zbyt dużych restrykcji kalorycznych. Warto skoncentrować się na tym, aby nasza dieta zawierała wystarczającą ilość składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dzięki temu możemy mieć pewność, że dieta redukcyjna nie wpłynie negatywnie na nasz stan zdrowia.

Jak jeść, żeby schudnąć?

  • Skoncentrujmy się na zmianie nawyków żywieniowych, a nie na krótkoterminowej diecie.
  • Jeżeli nasza znajoma stosowała dietę 1500 kcal/1800 kcal/2000 kcal, to nie oznacza, że ta sama dieta pomoże również nam.
  • Nie należy stosować diet niskokalorycznych bez wcześniejszej analizy naszego zapotrzebowania na energię. Stosowanie diet o kaloryczności mniejszej niż Podstawowa Przemiana Materii może doprowadzić do niedożywienia energetycznego i wcale nie musi spowodować spadku masy ciała.
  • Ważnym etapem jest wyliczenie swojego zapotrzebowania na kilokalorie. Dieta redukcyjna nie może wpływać negatywnie na nasze samopoczucie oraz zdrowie.