Czym jest uważne jedzenie?

Uważne jedzenie jest narzędziem służącym do lepszej kontroli nad spożywanymi posiłkami. To wywodząca się z praktyki mindfulness technika jedzenia, oznaczająca koncentrowanie się na tym, co dzieje się „tu i teraz”, na obserwacji swojego umysłu, ciała i otoczenia podczas posiłku. Mindful eating to wsłuchiwanie się w potrzeby organizmu i świadomość powodów, dla których w danym momencie sięgasz po jedzenie.

Uważne jedzenie – korzyści

Jak często zdarza ci się wyjść z domu bez śniadania i jeść coś podczas jazdy samochodem? Albo spożywać posiłek przed ekranem komputera, sprawdzając równocześnie skrzynkę mailową? A może należysz do osób, które łączą posiłek z rozrywką, taką jak oglądanie seriali, czy przeglądanie mediów społecznościowych w telefonie? Niestety to błędy, które popełnia wiele z nas. Dlaczego warto to zmienić?

Być może cię to zaskoczy, ale sposób, w jaki spożywasz swoje posiłki, może wpływać na twoją…masę ciała! Kiedy nie skupiasz się całkowicie na jedzeniu, nie jesteś w pełni świadoma tego, co i w jakich ilościach trafia do twojego żołądka. Pośpiech u osób, które nie wykształciły jeszcze zdrowych nawyków, sprzyja dokonywaniu gorszych wyborów żywieniowych. W praktyce oznacza to, że zamiast wartościowego posiłku (czy nawet zdrowej przekąski), sięgasz na przykład po batona w automacie albo słodką bułkę w cukierni.

Nie koncentrując się na posiłku, zwykle zjadasz też więcej, bo trudniej wyłapać ci moment, w którym czujesz się najedzona. Warto wiedzieć, że mózg potrzebuje co najmniej kilkunastu minut na zarejestrowanie, że coś zjadłaś. Zatem im dłużej trwa posiłek, tym większa szansa, że sygnał sytości dotrze do ciebie w odpowiednim momencie. Przybieraniu kilogramów sprzyja też spożywanie posiłków w towarzystwie „rozpraszaczy” (jak np. telewizor, komputer, telefon). Wystarczy usiąść przed ekranem z porcją przekąsek, by przekonać się, że jedzenie zniknie zanim zorientujesz się, że wzięłaś pierwszy kęs.

Nie chodzi jednak tylko o szczupłą sylwetkę. Spożywając swoje posiłki w biegu, możesz nabawić się też problemów trawiennych. Szybkie jedzenie wiąże się z mniej dokładnym żuciem i połykaniem większych kęsów. Pośpiech w trakcie posiłku sprzyja wzdęciom, utrudnia sprawne trawienie i przyswojenie składników pokarmowych.

Na dodatek, kiedy jesz szybko albo w tym samym czasie pracujesz czy oglądasz telewizję, po zakończeniu posiłku często nie pamiętasz nawet, czy ci smakował! Brak uważności podczas jedzenia sprawia więc, że nie czerpiesz z niego przyjemności i za chwilę znowu masz ochotę coś zjeść. Ponadto spiesząc się podczas jedzenia i zajmując się równocześnie innymi sprawami, odbierasz swojemu ciału szansę na chwilę relaksu. Tracisz okazję by choć przez chwilę pobyć TU i TERAZ, co jest bardzo korzystne dla twojej psychiki i pomaga ci się odstresować.

Jak jeść uważniej?

Żeby wyćwiczyć w sobie umiejętność uważnego jedzenia warto zacząć małymi krokami. Na początku skup się na przykład na jednym posiłku dziennie albo jednym w tygodniu. Możesz też trenować uważność jedynie przez kilka minut i stopniowo zwiększać ten czas. Sama wiesz najlepiej w jakim stopniu możesz zaangażować się w pracę nad tym nawykiem.

Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i podążaj za nimi trenując uważne jedzenie:

1. Słuchaj swojego ciała

Zanim usiądziesz do posiłku, zastanów się, czy to, co czujesz na pewno jest głodem. Wiele osób niestety ma problem z trafnym interpretowaniem sygnałów płynących z ciała. W efekcie, zdarza się, że po jedzenie sięgamy pod wpływem nudy, smutku, stresu czy zachcianek. Oczywiście nie oznacza to, że nie wolno jeść po prostu dla przyjemności i zawsze należy kierować się wyłącznie uczuciem głodu. Chodzi o to, aby dokonywać świadomych wyborów, a nie sięgać po jedzenie w sposób całkowicie bezrefleksyjny.

2. Nie doprowadzaj do wilczego głodu

Warto też pilnować, aby do posiłku siadać czując LEKKI głód. Doprowadzając się do silnego uczucia pustki w żołądku, trudniej będzie ci się skupić na posiłku, bo będziesz chciała jak najszybciej zaspokoić swoją potrzebę.

3. Zadbaj o odpowiednie warunki

Podczas posiłku usiądź wygodnie, najlepiej przy stole. Unikaj jedzenia podczas jazdy samochodem, w drodze ze sklepu do domu lub gdy pędzisz na spotkanie.

4. Jedz powoli

Staraj się brać małe kęsy i przeżuwać dokładnie. Nie spiesz się. W tym celu możesz używać mniejszych sztućców, pałeczek albo jeść niedominującą ręką (czyli lewą, jeśli jesteś praworęczna).

5. Zaangażuj wszystkie swoje zmysły

Zwracaj uwagę na różne cechy posiłku. Zastanów się jak wygląda? Jak pachnie? Jaką ma temperaturę? Jakie nuty smakowe w nim wyczuwasz? Delektuj się posiłkiem. Pamiętaj, że jedzenie odżywia nasz organizm, ale równocześnie może dostarczać przyjemności.

6. Unikaj rozpraszaczy

Wyłącz telewizor, odłóż na bok telefon i komputer. Przecież nic się nie stanie jeśli na chwilę oderwiesz się od pracy albo nie sprawdzisz, co dzieje się na Instagramie. Nie planuj też w głowie nadchodzącego weekendu, nie myśl o wczorajszej rozmowie z mężem, o tym ile zadań musisz jeszcze wykonać.

Wydaje się trudne? Zapewniam, że tylko na początku! Opanowanie uważnego jedzenia wymaga wielokrotnego powtarzania, a więc i czasu. Bądź cierpliwa i systematyczna, a nawyk w końcu się wykształci. Sprawdź nasze diety.