Cukrzyca to schorzenie, które wymaga nie tylko regularnej kontroli, ale również specjalnie dostosowanego planu żywieniowego. Świadomość, co wolno jeść, a co należy ograniczyć, może być kluczowa dla utrzymania stabilnego poziomu cukru we krwi i ogólnego dobrego samopoczucia. Dlatego też, zanim zaczniesz tworzyć swój własny plan diety cukrzycowej, warto zapoznać się z zasadami, które pomogą Ci dokonać odpowiednich wyborów żywieniowych. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po diecie cukrzycowej, który pomoże Ci zrozumieć, jakie produkty warto wybierać, a których lepiej unikać.
Dieta cukrzycowa - co wolno, a co nie?
Cukrzyca to choroba, która wymaga szczególnej uwagi przy doborze diety. Wiele osób zastanawia się, co można jeść, a co należy ograniczać. Poniżej przedstawiamy zasady diety cukrzycowej, abyś mogła lepiej zrozumieć, jak komponować swoje posiłki.
Dieta cukrzycowa - zasady
Węglowodany
W diecie cukrzycowej ilość węglowodanów należy dopasować indywidualnie do pacjenta, biorąc pod uwagę między innymi poziom aktywności fizycznej. Zgodnie z zaleceniami powinno z nich pochodzić około 45% energii diety. Osoby mało aktywne powinny spożywać ich mniej, z kolei ci, którzy dużo się ruszają mogą pozwolić sobie na więcej węglowodanów. Ważna jest też ich jakość (czyli źródło). Najlepiej aby pochodziły one z pełnoziarnistych produktów zbożowych o niskim indeksie glikemicznym, warzyw, owoców, strączków. Uwzględnianie w diecie tego typu produktów, pomoże także zadbać o odpowiednią podaż błonnika pokarmowego, który jest korzystny dla osób z cukrzycą. Ograniczyć należy natomiast cukry wolne, które znajdują się w cukrze, miodzie, sokach owocowych, a także produkty z mąki oczyszczonej.
Tłuszcze
Wybieraj tłuszcze o dobrej jakości, unikając tłuszczów nasyconych. W diecie cukrzycowej zaleca się stosowanie tłuszczów jednonienasyconych i wielonienasyconych, które mają korzystny wpływ na zdrowie metaboliczne. Źródłami tłuszczów nasyconych są na przykład pełnotłusty nabiał, masło, tłuste kawałki mięsa, oleje tropikalne (palmowy i kokosowy). Tłuszcze nienasycone znajdują się natomiast w orzechach, olejach roślinnych, awokado, tłustych rybach morskich.
Białka
Ilość białka w diecie cukrzycowej powinna być dostosowana indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb organizmu. U większości chorych na cukrzycę, udział energii pochodzącej z białka w diecie powinien wynosić 15–20% (około 1–1,5 g na kilogram masy ciała dziennie). Warto przy okazji wiedzieć, że dodatek białka do posiłku będzie obniżał jego ładunek glikemiczny, dlatego też należy bilansować swoje dania tak, aby nie brakowało w nich białka. Nie ma konieczności ograniczania białka zwierzęcego, jednak dobrze jest rozważyć przynajmniej częściowe zastąpienie go białkiem roślinnym (czyli pochodzącym na przykład ze strączków), które ma wiele korzyści dla naszego zdrowia.
Przykładowa dieta cukrzycowa
Śniadanie: Owsianka z dodatkiem jogurtu naturalnego, świeżych jagód i orzechów włoskich.
Drugie śniadanie: Kanapka na pełnoziarnistym pieczywie z pastą z fasoli i warzywami.
Obiad: Grillowany kurczak z pieczonymi warzywami i pełnoziarnistym ryżem.
Podwieczorek: Słupki warzyw z hummusem.
Kolacja: Sałatka z tuńczykiem, jajkiem i oliwkami, polana oliwą z oliwek.
Zdrowa dieta to jeden z filarów skutecznego zarządzania cukrzycą. Pamiętaj, że kluczową rolę odgrywa również regularna aktywność fizyczna, monitorowanie poziomu cukru we krwi i zażywanie przepisanych przez lekarza leków.