Kawa to napój, który budzi wiele kontrowersji wśród kobiet w ciąży. Z jednej strony, zapach świeżo zaparzonej kawy potrafi być kuszący, z drugiej, obawy dotyczące bezpieczeństwa dla rozwijającego się dziecka mogą skłaniać do rezygnacji z ulubionego napoju. Czy kawa w ciąży jest dozwolona? W tym artykule przyjrzymy się zaleceniom ekspertów a także alternatywom dla kawy.

Czy w ciąży można pić kawę rozpuszczalną z mlekiem?

Kawa to jeden z produktów spożywczych, na które kobiety w ciąży powinny zwrócić uwagę. Zawarta w niej kofeina spożywana w zbyt dużych ilościach może negatywnie wpływać na rozwój dziecka a nawet zwiększać ryzyko utraty ciąży. Przenika ona bowiem przez łożysko i musi zostać zmetabolizowana przez organizm malucha. Z tego powodu eksperci zalecają ograniczenie spożycia kofeiny do 200 mg dziennie, co odpowiada 1-2 filiżankom kawy. Dotyczy to także kawy rozpuszczalnej, która również jest źródłem tego składnika. Warto dodatkowo pamiętać, że kawa to nie jedyne źródło kofeiny w diecie. Substancji tej dostarczają też oczywiście napoje energetyczne, ale również herbata, cola czy czekolada.

Czy w ciąży można pić kawę zbożową?

Z kawy nie musisz zatem rezygnować całkowicie, pamiętaj natomiast o nieprzekraczaniu zalecanej ilości. Jeśli jesteś przyzwyczajona do kilku porcji tego napoju w ciągu dnia, to poszukaj odpowiadających Ci zamienników. Kawa zbożowa, niezawierająca kofeiny, może stanowić atrakcyjny wybór dla przyszłych mam. Jest to napój bezkofeinowy, wykonany z prażonych zbóż, często dostępny w różnych smakach. Jest ona zatem bezpieczną alternatywą dla miłośniczek kawy.

Kawa bezkofeinowa w ciąży

Kawa bezkofeinowa to również świetny wybór dla tych, którzy pragną cieszyć się smakiem kawy bez obaw o kofeinę. W procesie wytwarzania tej kawy, kofeina zostaje z niej usunięta, co sprawia, że jest to również bardzo dobra alternatywa dla kobiet w ciąży. 

Zdrowe nawyki żywieniowe w ciąży są bardzo ważne dla dobrostanu matki i dziecka, a zgodnie z obecnym stanem wiedzy spożycie kawy najlepiej ograniczyć lub wybierać alternatywy, które zapewnią nie tylko przyjemność smaku, ale także bezpieczeństwo dla rozwijającego się dziecka. 

Źródła:
http://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34224282/
http://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36017225/