Deficyt kaloryczny to kluczowy element w procesie odchudzania. Oznacza on, że spożywamy mniej kalorii, niż nasz organizm zużywa na codzienną aktywność i funkcjonowanie. Jest to podstawowy mechanizm, który mobilizuje nasze ciało do wykorzystania zgromadzonej tkanki tłuszczowej jako źródła energii.

Jak obliczyć deficyt kaloryczny?

Obliczanie deficytu kalorycznego w teorii nie jest skomplikowane. Zacznij od ustalenia swojego obecnego zapotrzebowania na energię, czyli ilości kalorii potrzebnych do utrzymania obecnej masy ciała. Możesz skorzystać ze specjalnych wzorów (dostępnych chociażby w internecie) lub skorzystać z profesjonalnej pomocy Następnie, zmniejsz spożycie kalorii o określoną wartość, która umożliwi Ci chudnięcie w bezpiecznym dla zdrowia i dobrego samopoczucia tempie. Rekomendowana wysokość deficytu to około 20% obecnego zapotrzebowania, czyli przy zapotrzebowaniu wynoszącym 2500 kcal będzie to 500 kcal, zatem dieta redukcyjna w tym wypadku może dostarczać 2000 kcal.

Ujemny bilans kaloryczny a aktywność fizyczna

W celu wygenerowania deficytu energetycznego możemy ograniczyć ilość dostarczanych kalorii w diecie, a możemy też zwiększyć wydatki energetyczne - najlepiej poprzez ruch. Regularna aktywność fizyczna nie tylko zużywa kalorie, lecz także wpływa korzystnie na ogólną kondycję i zdrowie. Wybierz aktywność, która sprawia Ci radość, czy to bieganie, joga czy treningi z Ewą Chodakowską, i wprowadź ją do swojej rutyny. Pamiętaj, że ruch to nie tylko treningi, ale także aktywność na co dzień, jak spacery, wchodzenie po schodach (zamiast używania windy) czy jazda na rowerze do pracy.

Zbyt duży deficyt kaloryczny – konsekwencje dla zdrowia

Choć deficyt kaloryczny jest kluczowy dla utraty wagi, zbyt drastyczne ograniczenie spożycia kalorii może przynieść szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Niestety często skuszeni wizją szybkiego efektu, decydujemy się na diety bardzo niskokaloryczne. Warto jednak wiedzieć, że 1000 – 1200 kcal to ilość energii jakiej potrzebuje dziecko, a nie dorosła osoba! Zbyt drastyczne ograniczenie kalorii może doprowadzić do nadmiernej utraty masy mięśniowej, uczucia zmęczenia, zaburzeń hormonalnych czy niedoborów pokarmowych, co jest nie tylko niekorzystne dla zdrowia, ale może również bardzo utrudnić cały proces odchudzania, w tym sprzyjać efektowi jo-jo. Dlatego ważne jest, aby unikać skrajnych restrykcji kalorycznych, a proces odchudzania przeprowadzić pod okiem doświadczonych specjalistów.