Woda to fundament naszego życia. Stanowi ponad połowę masy ciała człowieka i spełnia wiele ważnych funkcji: wspiera prawidłowe przeprowadzanie procesów trawienia, regulacji temperatury ciała, wchłaniania i transportu składników odżywczych czy usuwanie z organizmu produktów przemiany materii. Dlatego jej odpowiednie spożycie to szalenie istotny element zdrowej diety.
Bardzo często można spotkać się z opinią, że dorosły człowiek potrzebuje około 8 szklanek wody dziennie. Jednak to, ile powinniśmy pić, jest sprawą bardzo indywidualną. Zależy między innymi od naszej masy ciała - szacuje się, że potrzebujemy minimum 30 ml wody na każdy kilogram. Co więcej, zapotrzebowanie na wodę może zmieniać się w zależności od klimatu w jakim przebywamy, poziomu aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego, stanu zdrowia. Wzrasta ono kiedy się pocimy (na przykład podczas ćwiczeń lub kiedy jest bardzo gorąco) czy przebywamy na dużych wysokościach (w górach). Osoby które jedzą dużo błonnika (np. wegetarianie czy weganie) również potrzebują większej ilości wody. W niektórych chorobach, np. podczas infekcji również należy pić jej więcej.
Z tego powodu warto obserwować swój organizm oraz otoczenie i dopasować ilość potrzebnej wody do własnych potrzeb. Bardzo dobrym wskaźnikiem, czy odpowiednio się nawadniasz jest kolor Twojego moczu - powinien on mieć barwę jasnożółtą, słomkową.
Jak wyrobić sobie nawyk picia wody?
Poza odpowiednią ilością spożywanych płynów, bardzo ważna jest także regularność. Twój organizm ma ograniczone zdolności magazynowania wody, dlatego najlepiej popijać ją regularnie, małymi łykami. Wiele osób ma z tym jednak problem, dlatego dzielimy się naszymi podpowiedziami, jak wyrobić w sobie nawyk picia wody:
- Trzymaj butelkę w zasięgu ręki/wzroku, np. na biurku lub w torbie. To przypomina o regularnym piciu.
- Ustaw powiadomienia w telefonie (lub pobierz specjalną aplikację), które będą Ci przypominały o sięganiu po wodę.
- Jeśli nie przepadasz za naturalnym smakiem wody - możesz uatrakcyjnić go poprzez dodatek ulubionych ziół lub owoców.
- Zróżnicuj napoje: herbata, napary ziołowe, kawa w umiarkowanych ilościach to także źródła nawodnienia.
Czy picie wody odchudza?
Odpowiedź jest krótka - woda może wspierać ten proces. Dlaczego? Ponieważ woda może zwiększyć uczucie sytości, co sprawia, że mamy mniejszą ochotę na podjadanie. Ponadto, zamiana słodzonych napojów na wodę może skutkować ograniczeniem przyjmowanych kalorii, co również będzie wspierało proces odchudzania.
Odwodnienie organizmu – konsekwencje?
Odwodnienie to stan, którego nie można lekceważyć. Jego objawy mogą obejmować osłabienie, bóle i zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach nawet problemy z układem nerwowym, krążenia czy nerkami. Dlatego tak ważne jest, byś słuchała swojego organizmu i dbała o nawadnianie. Utrzymuj zdrowy nawyk picia wody, a Twój organizm Ci podziękuje!